“Всички лебеди са бели”...
“Терията за черния лебед” се състои в трудното предричане и контролиране на събитията на световни мащаби и много редки събития, чиято поява е над нормалните очаквания. За разлика от философския проблем, който носи същото име, Теорията за Черния лебед се отнася само до събития, възникващи на и отнасящи се до глобалност, както и историческите последици от подобни събития.
Тази теория е описана от Насим Николас Талеб през 2007 г. в книгата “Черния лебед”, като в книгата той отнася почти всички научни открития и исторически събития към термина си ”черни лебеди”- т.е. недиректни и неочаквани. Някои от неговите примери за ”черен лебед” е интернет, личния компютър, Първата Световна Война и единадесети септември.
Терминът “черен лебед” идва от 17 век, заедно с поговорката, че “Всички лебеди са бели”. В този контекст черния лебед е символ на нещо невъзможно, което няма как да съществува. Откриването на черните лебеди през 18 век в западна Австралия, метаморфозира термина на нещо, което е било изключено да се случи, но все пак е възможно да се случи в изключителни редки случаи и обстоятелства.
Основната идея в книгата на Талеб не е в опита да предскаже някакави събития, а по-скоро да се противопостави на негативните такива с възможността за позитивен изход, базиран на идеята за лимита на човешкото съзнание, което допуска за възможни само събития, които може да предвиди...
Няма коментари:
Публикуване на коментар